Edgars Lao, bankas Citadele meitasuzņēmuma CBL Asset Management Fondu pārvaldīšanas nodaļas vadītājs
Līdz ar finanšu tirgus augšupeju un augstajām procentu likmēm Baltijas valstīs lielāku investoru interesi piesaista obligāciju tirgus. Vai vērtspapīri joprojām piedāvā labas investīciju iespējas, vai drīzāk ir redzamas Baltijas tirgus pārkaršanas pazīmes?
Reģionālā vērtspapīru tirgus pievilcību pēdējo gadu laikā sekmējuši vairāki faktori. Pirmkārt, augošās ienesīguma likmes, kas gan ir globāls trends, nevis reģionāla īpatnība. Otrkārt, jaunu emitentu ienākšana tirgū, proti, labi zināmi vietējie uzņēmumi, kas piesaistīja gan jaunu kapitālu, gan investorus. Būtiski, ka jaunie emitenti pārstāv dažādas nozares, tostarp ražošanu, kas rada lielāku interesi no institucionāliem investoriem. Ir cilvēki, kam pašreizējais tirgus aktivitātes pieaugums liek uzdot jautājumu par iespējamu burbuļa veidošanos. Taču pašreizējo tirgus dinamiku nevajadzētu uztvert kā kaut ko neparastu, jo vērtspapīru tirdzniecības apjoms ar obligācijām Baltijas biržā joprojām veido salīdzinoši nelielu daļu – tikai 20 % no kopējā apjoma. Šī tendence ir vērtējama pozitīvi, jo ieguldītājiem ir iespēja pirkt un pārdot atsevišķas obligācijas ne tikai emisijas brīdī, bet arī visā to dzīves laikā.
Lai arī šī segmenta attīstībai vietējā līmenī joprojām ir potenciāls, nav pamata prognozēt, ka gada otrajā pusē tirgū būs daudz jaunu obligāciju laidienu. Sagaidāms, ka būs atsevišķi uzņēmumi, kuri centīsies refinansēt esošās obligācijas, kuru dzēšanas termiņš ir vēl šogad. Tikmēr 2025. gadā jau lielākam skaitam uzņēmumu būs jāveic esošo obligāciju refinansēšana. Šeit jāņem vērā, ka pašreizējās tirgus likmes ir daudz augstākas nekā pirms 3-5 gadiem, tāpēc būs interesanti redzēt, vai emitentiem pašreizējos apstākļos tas izdosies un kā tas ietekmēs tirgu.
Izvēloties obligācijas, pirmkārt, būtu jāvērtē emitenta spēja maksāt kuponu (procenti obligāciju terminoloģijā) un atgriezt pamatsummu termiņa beigās. Ja vērtspapīra sagaidāmais ienesīgums ir augsts, piemēram, 10 un vairāk procenti, obligāciju īpašniekiem ieteicams regulāri sekot līdzi uzņēmuma finanšu stāvoklim – reizi ceturksnī vai pusgadā. Otrkārt, ir būtiski izpētīt emisijas prospekta noteikumus jeb dokumentu, kas ietver detalizētu informāciju par attiecīgo vērtspapīru. Gadījumā, ja rodas problēmas, investors, kurš nav to izdarījis, var saskarties ar nepatīkamiem pārsteigumiem. Lai gan pēdējos gados esam novērojuši būtisku uzlabojumu investoru aizsardzībā, tomēr arī šajā ziņā tirgus vēl ir attīstības stadijā un mēdz būt situācijas, kad investoru tiesības netiek pienācīgi aizsargātas.
Būtisks aspekts, kas jāņem vērā, veicot ieguldījumus jebkuros paaugstināta riska un potenciāli ienesīgākos finanšu instrumentos, ir diversifikācija. Ir ļoti avantūriski veikt ieguldījumus tikai viena vai dažu emitentu obligācijās, jo problēmsituāciju gadījumā var nākties saskarties ar lieliem zaudējumiem. Pēc mūsu veiktajiem aprēķiniem optimāls portfelis ir ar 30-50 vērtspapīriem. CBL Asset Management pārvalda divus obligāciju fondus – CBL Eastern European Bond Fund un CBL Global Emerging Market Bond Fund –, kuru sastāvā ir ap 40 dažādu vērtspapīru. Izvēloties šos fondus, tiks iegūta ekspozīcija arī uz Baltijas emitentiem, kas veido ap 15-30% no portfeļa īpatsvara. Šādi ieguldījumu produkti ir efektīvi arī no izmaksu viedokļa. Veicot ieguldījumus no 100 eiro, to iegāde un turēšana bankā Citadele ir bez komisijas maksas. Vienīgā izmaksa – fonda pārvaldīšana – ir ietverta ikdienas fonda daļas vērtībā.