Image

Novembrī 115 skolēni no Latvijas, 110 – no Lietuvas un 85 – no Igaunijas uzsākuši apmācības SEB Skolu vēstnešu programmā. Programmas laikā viņi ne tikai paši iegūs vērtīgas zināšanas par finansēm, ieguldījumiem, kiberdrošību un uzņēmējdarbību, bet arī apmācīs savus skolas biedrus, uzņemoties finanšu pratības ekspertu lomu.

60% skolēnu pārstāv reģionus; visvairāk audzis dalībnieku skaits no Latgales

SEB Skolu vēstnešu programma norit jau ceturto reizi un iepriekšējo trīs gadu laikā to absolvējuši ap 500 skolēnu Baltijā. Savas lekcijas viņi novadījuši vairāk nekā 47 tūkstošiem vienaudžu. Ja pirmajā gadā programmā piedalījās mazāk nekā 100 jauniešu, tad pērn un šogad – jau vairāk nekā 300.

Šajā mācību gadā programmā ir 115 dalībnieki no Latvijas. Vairāk nekā puse ir no reģioniem ārpus Rīgas: 21% – no Latgales, 20% – no Vidzemes, 11% – no Kurzemes un 8% – no Zemgales. Turklāt, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, lielākais pieaugums ir dalībnieku skaitam no Latgales – pērn no šī reģiona programmā piedalījās 7 skolēni, bet šogad jau 21. Tāpat gandrīz divkāršojies dalībnieku skait no Vidzemes – no 13 skolēniem pērn līdz 23 šogad.

“Finanšu pratība – tas nav tikai par naudu. Tā ir prasme vadīt savu dzīvi un pieņemt prātīgus un apzinātus lēmumus. Ļoti svarīgi, lai finanšu pratības pamati tiktu ielikti jau skolā, jo šīs zināšanas noderēs laikā, kad jaunieši uzsāks patstāvīgu dzīvi. Saprotot un apzinoties naudas vērtību, jaunieši spēj izvairīties no neapdomīgas tērēšanas un domāt par labklājību ilgākā termiņā. Spēja noteikt mērķus, plānot savu budžetu un novērtēt savus resursus palīdz plānot ne vien finanses, bet dzīvi kopumā. Un, visbeidzot, zināšanas par finanšu pakalpojumiem palīdz neiekrist krāpnieku lamatās, kas mūsdienās ir īpaši aktuāli, ņemot vērā viltvāržu aktivitāti,” dalās SEB Skolu vēstnešu programmas vadītāja Linda Šablinska.

Skolēnus visvairāk interesē ieguldījumu tēma

Saskaņā ar SEB bankas veikto aptauju*, vien 15% ģimeņu regulāri kopā ar bērniem izrunā finanšu jautājumus, budžeta plānošanu un naudas tērēšanu. Vēl ap 65% šos jautājumus izrunā laiku pa laikam un 20% vecāku norādījuši, ka velta šīm sarunām mazāk laika nekā vajadzētu.

“Pēc Latvijas bankas datiem**, iedzīvotāju finanšu pratības indekss Latvijā ir salīdzinoši zems. Tas izpaužas, piemēram, arī krāpniecības statistikā – ik mēnesi cilvēki zaudē lielas summas, jo nespēj atpazīt krāpnieku lamatas vai tic pasakainiem solījumiem par investīciju atdevi. Lekcija par to, kā atpazīt viltvāržus, ir viena no četrām lekcijām Skolu vēstnešu programmas ietvaros,” skaidro Linda Šablinska.

Kopumā programmas laikā no novembra līdz maijam skolēni noklausās četras lekcijas – viss sākas ar finanšu pratības pamatiem, budžeta plānošanu un uzkrājumiem, tad par investīcijām, kiberdrošību un biznesa uzsākšanas iespējām. Pēc katras lekcijas skolēni dalās ar iegūtajām zināšanām savās skolās, tādejādi palielinot kopējo jauniešu finanšu pratības līmeni.

“Man ir liels prieks, ka programma kļūst arvien populārāka ārpus Rīgas – šogad lielākā daļa jeb ap 60% jauniešu nāk no pilsētām un reģioniem ārpus galvaspilsētas. Ļoti apsveicami, ka jauniešiem ir motivācija gan pašiem iegūt jaunas zināšanas, gan dalīties ar tām ar skolasbiedriem. Pēc iepriekšējo gadu pieredzes redzam, ka jauniešus īpaši interese investīciju tēma, tāpēc šajā lekcijā pēc iespējas vienkāršākā valodā stāstām par ieguldīšanas pamatiem, instrumentiem un riskiem, skaidrojot, cik svarīgi šīm lietām pieiet ar ilgtermiņa skatījumu un neuzķerties uz solījumiem par milzīgu pelņu īsā laikā,” noslēdz SEB Skolu vēstnešu programmas vadītāja.

SEB Skolu vēstnešu programma tiek realizēta visās trīs Baltijas valstīs. Pieteikties tai var skolēni no 9. līdz 12. klasei. Šogad Latvijā programmā piedalīsies 115 skolēni no dažādām pilsētām: Rīgas, Alūksnes, Balviem, Bauskas, Cēsīm, Daugavpils, Dobeles, Grobiņas, Ikšķiles, Jelgavas, Jēkabpils, Kandavas, Ogres, Rēzeknes, Rojas, Smiltenes, Talsiem, Valkas, Valmieras un citām. Plašāk par SEB Skolu vēstnešu programmu.

*Iedzīvotāju aptauju Latvijā pēc SEB bankas pasūtījuma 2024. gada jūlijā veica uzņēmums Norstat. Tajā piedalījās 1001 respondents vecumā no 25 līdz 65 gadiem, kam ir bērni vecumā no 7 līdz 17 gadiem.

** https://www.bank.lv/darbibas-jomas/finansu-pratiba/finansu-pratibas-novertejumi

Saistītās ziņas

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Materiāli

Dokumenti - 0
Lapas - 0

Skatīt vairāk