Izsniegtā finansējuma apjoms uzņēmumiem, kuru gada apgrozījums nepārsniedz 2 miljonus eiro, 2024. gadā sasniedza teju 61 miljonu eiro. Lielākā daļa no šī finansējuma – 35,8 miljoni eiro – piešķirta līzinga aizdevumu veidā. Biežākos gadījumos uzņēmēji meklē aizdevumus pamatlīdzekļu iegādei un remontam. Aizvadītais gads mazo uzņēmumu segmentā bijis īpaši aktīvs noliktavu ēku, garāžu, angāru un biroja telpu iegādē.
Līzinga jomā vērojams pieprasījuma samazinājums, kam iemesls ir lauksaimniecības nozarē strādājošo uzņēmumu vēlme nogaidīt ar darījumiem. Tomēr kopumā interese par kreditēšanu mazo uzņēmumu segmentā pieaugusi divas reizes.
Kā norāda Swedbank Uzņēmumu finansēšanas atbalsta daļas vadītāja Nataļja Golde:
“Vērojama arvien lielāka klientu interese par īstermiņa aizņēmumiem uzņēmuma apgrozāmo līdzekļu nodrošināšanai. Šī tendence signalizē par steidzamu nepieciešamību segt ikdienas izdevumus, tomēr vienlaikus liecina arī par nepietiekamu uzņēmuma ilgtermiņa finanšu plānošanu. Sarunās ar klientiem nereti dzirdam, ka uzņēmuma vadītāji finanšu veselības un ilgtermiņa plānošanas jautājumus deleģē grāmatvežiem, kuri, savukārt nereti šādu pakalpojumu nesniedz. Ilgtermiņa plānošana ir katra veiksmīga uzņēmuma ikdiena, tāpēc rūpējoties par uzņēmumu izaugsmi aicinām klientus pieteikties finanšu pratības konsultācijām, lai kopā rastu risinājumu uzņēmuma attīstībai”.
Pozitīvas tendences vērojamas daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes projektos – dzīvokļu kooperatīvi un biedrības arvien biežāk vēršas pēc finansējuma. Aizvadītajā gadā šādu projektu atbalstam kopumā izsniegts ap pusmiljonu eiro, mazinot energoresursu patēriņu un uzlabojot iedzīvotāju dzīves kvalitāti ilgtermiņā.
“Apzinoties sarežģītību un izmaksas, ar kurām nākas saskarties, īstenojot energoefektivitātes projektus, aicinām izmantot aizdevumu dokumentācijas sagatavošanai. Šī finansējuma ietvaros iespējams saņemt līdz pat 100% no izmaksām, kas nepieciešamas dokumentācijas izstrādei pirms investīciju veikšanas mājas atjaunošanā un energoefektivitātes uzlabošanā.” uzsver N. Golde.
Šī gada sākumā investīciju piesaiste mazo uzņēmumu segmentā saglabā augstu aktivitātes līmeni. Salīdzinot šī gada pirmo divu mēnešu datus pret pagājušā gada janvāri un februāri, redzams, ka šogad mazajiem uzņēmumiem izsniegtā finansējuma apjoms palielinājies par 10%.