Samazinoties procentu likmēm un tā rezultātā augot iedzīvotāju pirktspējai, šogad krietni augusi aktivitāte mājokļu tirgū. Kā liecina bankas “Citadele” dati, šogad finansēts par 83 % vairāk darījumu nekā šajā pašā periodā pirms gada. Finansējums īpašuma iegādei ārpus Rīgas ir audzis proporcionāli kopējiem apjomiem – aptuveni puse jeb 52 % mājokļa kredītu ir izsniegti Rīgā, 21 % Rīgai pieguļošajā apkaimē un 27 % tālākos reģionos no galvaspilsētas.
Lai arī dzīve mazākās pilsētās, īpaši ģimenēm ar bērniem, šķiet pievilcīga alternatīva galvaspilsētas burzmai, mājokļu un finansējuma pieejamība ir tikai viens no faktoriem, ko vērtē potenciālais pircējs. Tikpat izšķiroša nozīme ir vietējai infrastruktūrai, darba iespējām un atalgojuma līmenim, kā arī izglītības un veselības aprūpes pieejamībai.
Dati liecina, ka daudzi jaunie mājokļu pircēji, kuri iegādājas mājokli Jelgavā, Siguldā, Cēsīs vai Ogrē, ikdienā tāpat dodas uz darbu galvaspilsētā un pelna Rīgas algas. Vai ir iespējams iegādāties jaunu mājokli Valmierā, Cēsīs vai Liepājā, paļaujoties tikai uz algu, ko iespējams nopelnīt reģionā uz vietas? Kā šobrīd attīstās mājokļu tirgus ārpus Rīgas un vai attīstītājiem ir vēlme būvēt ārpus Rīgas? Vai privātmāju būvniecība varētu būt veids, kā reģioni attīstīs jauna dzīvojamā fonda pieaugumu?
Šie ir tikai daži no jautājumiem, par ko trešdien, 18. decembrī, plkst. 14.00 diskutēs eksperti:
Diskusiju tiešraidē skaties 18. decembrī plkst. 14.00 šeit: https://www.delfi.lv/52113215/komercparraides/120054335/majoklis-regiona-privilegija-vai-izaicinajums