Atrast jaunu darbu var būt izaicinājums daudziem no mums, bet jauniešiem, kuri meklē savu pirmo darbu un kas atbilst viņu karjeras mērķiem, tas ir vēl grūtāks uzdevums. Šādos gadījumos prakses iespējas uzņēmumos var būt īstais ceļš, uzsākot savu karjeru. Ar kādiem izaicinājumiem jaunieši saskaras karjeras sākumā un ko viņi var darīt, lai atvieglotu darba meklēšanu?
Lai gan konkurence par darbavietām ir jūtama visās nozarēs un amatu līmeņos, tā ir īpaši liela tiem, kuri meklē savu pirmo darbu, kas atbilstu viņu karjeras mērķiem. Jaunieši ļoti bieži konkurē ne tikai ar saviem vienaudžiem, bet arī ar pieredzējušākiem kandidātiem. Turklāt internets un darbaspēka globalizācija ir līdz nepazīšanai mainījusi darba meklēšanas procesu salīdzinājumā ar laiku pirms 10 vai 20 gadiem.
Luminor prakses programmas Illuminate 2024 dalībniece Evelīna Čakāne, kura pēc prakses turpina darbu bankā, stāsta, ka, studiju laikā, meklējot pirmo darba vietu, kas atbilst profesionālajām vēlmēm, nācies saskarties ar lielu konkurenci.
“Lai gan darba iespējas tiek piedāvātas gana plašā klāstā, konkurence jauno profesionāļu vidū ir augsta. Taču neraugoties uz to, svarīgi ir saglabāt pārliecību par savām spējām, turēties pie nospraustajiem mērķiem, un ātrāk vai vēlāk iespēja strādāt savā jomā īstenosies,” motivē Evelīna Čakāne.
Pieaugošās prasības, kas daudzos gadījumos izraisa neatbilstību amatam, iet roku rokā ar intensīvu konkurenci. Luminor bankas personāla un kultūras vadītājs Edgars Pīlips norāda, ka pieredzes trūkums vēlamajā amatā ir saprotams, jo studiju un darba apvienošana patiešām var būt liels izaicinājums.
Atšķirībā no situācijas pirms desmit gadiem, kad, meklējot darbu, svarīgākā bija profesionālās kvalifikācijas atbilstība, tagad jaunieši saskaras ar vēl vienu prasību, uz kuru darba devēji liek arvien lielāku uzsvaru – soft skills jeb tā sauktajām personiskajām iezīmēm, piemēram, prasmi komunicēt, risināt problēmas, strādāt komandā vai patstāvīgi un daudzām citām.
“Izvēloties kandidātu, īpaši prakses vietai, mēs meklējam cilvēka zinātkāri, drosmi kļūdīties, vēlmi apgūt jaunas lietas un uzdot jautājumus neatkarīgi no viņa zināšanām vai pieredzes. Precīzs ne tikai profesionālo, bet arī personisko iezīmju un prasmju atspoguļojums ir nepieciešams gan veidojot CV, gan piedaloties darba intervijās,” uzsver Edgars Pīlips.
Personiskās iezīmes ir tās, ko svarīgi attīstīt ikvienam jaunajam profesionālim. Pat ja trūkst zināšanu kādā jomā, ar lielu vēlmi un disciplīnu tās ir iespējams apgūt. Tādas labas cilvēciskās īpašības un vērtības kā pozitīvisms, mērķtiecība, pašpārliecinātība, spēja pieņemt un sniegt konstruktīvu kritiku un citas ir ļoti svarīgas un tiek augstu novērtētas darba tirgū.
Labs veids, kā jauniešiem sākt savu karjeras ceļu, ir meklējot mentoringa un prakses iespējas. Viena no iespējām iegūt pieredzi tādās nozarēs kā finanses, IT, riski, klientu apkalpošana, kredītu restrukturizācija un citur ir Luminor projekts Illuminate. Šogad Luminor banka ir gatava uzņemt 44 praktikantus Baltijā un 28 Latvijā. Pieteikumus apmaksātām vasaras prakses vietām iespējams iesniegt līdz 18. aprīlim. Kopējais prakses ilgums ir no 26. jūnija līdz 29. augustam, un praksi ir iespējams realizēt arī daļēji attālināti. Ik mēnesi jaunieši varēs saņemt atalgojumu 850 eiro vērtībā pirms nodokļu nomaksas.
Ar prakses programmas iespējām un atvērtajām vakancēm iespējams iepazīties Luminor karjeras sadaļā.