Image

Jau četrus gadus Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja izvēlēties, kas mantos viņu pensijas 2. līmeņa uzkrājumus. Kā liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) dati, iesniegumu par uzkrātā valsts fondētās pensijas kapitāla izmantošanu nāves gadījumā pirms pensijas vecuma ir iesnieguši 37% pensiju sistēmas dalībnieku. Tas nozīmē, ka vēl arvien vairums no pašreizējiem valsts fondētās pensiju sistēmas dalībniekiem savu izvēli nav norādījuši.

Tajā pašā laikā 87% Latvijas iedzīvotāju ir informēti par iespējām mantot pensiju 2. līmeņa uzkrājumu, liecina Luminor bankas veiktā aptauja*. Taču, neraugoties uz sabiedrības informētību, vēl aizvien kūtri tiek izmantota iespēja norādīt uzkrātā valsts fondētās pensijas kapitāla izmantošanas kārtību nāves gadījumā pirms pensijas vecuma.

Valsts fondēto pensiju likumā ir noteikts, ka pensiju 2. līmeņa dalībnieks dzīves laikā uzkrāto var nodot mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā vai pievienot kādas izvēlētas personas pensiju 2. līmeņa kapitālam. Šādā gadījumā personai sava izvēle ir jādara zināma valstij. Savukārt tiem iedzīvotājiem, kuriem nav vēlmes uzkrāto naudu nodot mantojumā nevienā no šiem veidiem, ir iespēja to atstāt valsts budžetā. Svarīgi atcerēties – arī gadījumā, ja persona nav norādījusi savu izvēli par pensijas mantošanas iespējām nāves gadījumā pirms pensijas vecuma, uzkrātais kapitāls tiek novirzīts valsts budžetā.

“No tiem cilvēkiem, kuri savu izvēli ir veikuši, teju 80% ir nolēmuši pensiju 2. līmeņa uzkrājumu nodot mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā. Nenoliedzami dzīves laikā uzkrātais kapitāls var būt nozīmīgs atbalsts tuviniekiem, jo gadu garumā krātie procenti no ienākumiem veido būtisku naudas summu. Tāpēc ikvienam, kuram ir vēlme pensiju 2. līmeņa uzkrājumu atstāt mantojumā, svarīgi par to informēt VSAA,” atgādina Luminor aktīvu pārvaldīšanas un pensiju uzņēmumu vadītājs Atis Krūmiņš.

“Diemžēl tikai 37% no pensiju 2. līmeņa dalībniekiem ir veikuši svarīgo izvēli par sava uzkrātā kapitāla mantošanas veidu gadījumā, ja nenodzīvos līdz vecuma pensijas piešķiršanai. Nosakot, kas mantos pensiju 2. līmeņa uzkrājumu, iedzīvotājiem ir iespēja jau savlaicīgi parūpēties par to, lai nāves gadījumā tiktu ievēroti personas nodomi un vēlmes. Tāpēc aicinām ikvienu darīt savu izvēli zināmu VSAA, rakstot iesniegumu par pensiju 2. līmeņa kapitāla izmantošanu,” norāda Ilona Deģe, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Fondēto pensiju shēmas administrēšanas daļas vadītāja.

Ja uzkrājums tiek atstāts mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā, tad mantinieki par mirušā uzkrāto pensiju 2. līmeņa kapitālu var uzzināt pie zvērināta notāra, uzsākot mantojuma lietu kārtošanu, vai arī vēršoties VSAA. Veicot savu izvēli, personai ieteicams par to informēt arī tuviniekus. Ja ir izvēlēta šāda mantošanas kārtība, tad tuvinieki pēc visu nepieciešamo formalitāšu nokārtošanas mirušās personas uzkrāto kapitālu var saņemt kā pārskaitījumu bankas kontā. Citāda kārtība ir tad, ja persona ir nolēmusi uzkrājumu pievienot citas personas fondētās pensijas kapitālam. Šādā scenārijā par mirušās personas izvēli iespējams uzzināt portālā latvija.lv. Svarīgi ņemt vērā, ka uzkrāto kapitālu pensiju 2. līmenī, ieskaitot pievienoto mirušā pensiju kapitālu, varēs izmantot tikai tad, kad tiks sasniegts pensionēšanās vecums.

Der zināt Iesniegumu par pensiju 2. līmeņa kapitāla izmantošanu iespējams iesniegt VSAA portālā latvija.lv, nosūtot iesniegumu, kas parakstīts ar drošu e-parakstu, uz edoc@vsaa.gov.lv vai klātienē VSAA klientu apkalpošanas centros. Izvēli par uzkrātā pensiju kapitāla izmantošanu iespējams veikt neierobežotu reižu skaitu.

Ja iedzīvotājs vēlas pievienot savu uzkrāto pensiju 2. līmeņa kapitālu konkrētas personas fondētās pensijas kapitālam, iesniegumā jānorāda šī persona, kurai nav jābūt radiniekam. Vienlaikus jāņem vērā, ja norādītā persona dienā, kad reģistrēts mirušā pensiju 2. līmeņa dalībnieka miršanas fakts, nebūs pensiju 2. līmeņa dalībnieks, kapitāls tiks mantots Civillikumā noteiktajā kārtībā.

*Luminor bankas aptauja Latvijā veikta 2024. gada decembrī sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, aptaujājot 1005 respondentus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Saistītās ziņas

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Materiāli

Dokumenti - 0
Lapas - 0

Skatīt vairāk