Image

Jaunajā gadā daudzi cilvēki uzstāda mērķus veselības un finansiālās situācijas uzlabošanai un personīgās izaugsmes veicināšanai. Luminor bankas veiktajā Latvijas iedzīvotāju aptaujā* noskaidrots, ka 42% iedzīvotāju plāno šogad uzlabot fizisko veselību, bet 31% – veidot uzkrājumus, sekojot līdzi saviem izdevumiem un meklējot papildus ienākumu avotus.

Aptaujā noskaidrots, ka gandrīz katrs trešais (32%) iedzīvotājs šajā gadā vēlas uzlabot savu mentālo veselību. Tāpat lielai daļai ir svarīgi pilnveidot savas prasmes un profesionalitāti. 22% cilvēku vēlas apgūt jaunas vai pilnveidot jau esošās zināšanas, bet 21% tiecas pēc paaugstinājuma vai jaunām darba iespējām, tostarp sava biznesa uzsākšanas.

Ietekmē savu labklājību

“Jauns gads ir kā atskaites punkts. Šajā laikā biežāk domājam par savām vēlmēm – uzlabot veselību, finansiālo situāciju, apmierinātību ar esošo nodarbošanos, attiecibām un izvirzām mērķus nākamajam dzīves periodam. Mūsu rīcībā esošā informācija liecina, ka lielākā daļa iedzīvotāji vecumā no 23 līdz 50 gadiem, rūpējas par savu finansiālo stabilitāti un fizisko veselību, kā arī par savu mentālo labbūtību. Tieši tāpat ir ar finansiālo labklājību, lai labi dzīvotu pēc 20 gadiem un vecumdienās, stabili pamati ir jāieliek jau šodien. Lai sasniegtu finansiālo stabilitāti, ir svarīgi sākt ar skaidru budžeta plānu, kas paredz izdevumu pārskatīšanu un noteiktu summu regulāru atlikšanu uzkrājumiem. Labs palīgs būtu, piemēram, krājkonta atvēršana un mobilo lietotņu izmantošana, kas palīdz sekot līdzi ienākumiem un izdevumiem. Tie ir ērti, efektīvi veidi ar ko sākt un kā izveidot finanšu drošības spilvenu,” saka Jekaterina Ziniča, Luminor bankas finanšu eksperte.

Finansiālās situācijas uzlabošanu var sākt īstenot ar salīdzinoši vienkāršiem soļiem. Piemēram, katru mēnesi var atvēlēt konkrētu summu uzkrājumiem. Šai summai nav jābūt lielai – tie var būt piemēram, 10 eiro vai 10% no ienākumiem. Savukārt, ilgtermiņā finansiālo stabilitāti var veicināt arī pensiju 3. līmeņa uzkrājumi. Lai gan daudziem nešķiet, ka jādomā par pensiju, patiesībā agrīna uzkrājumu veidošana ļauj sakrāt ievērojamāku summu, jo līdz vecumdienām ir vairāk laika.

Gadījumā, ja ienākumi šī gada laikā palielinās, var uzreiz nepalielināt arī savus izdevumus, bet, ja ir iespēja, tos atlikt. Jaunais gads ir labs laiks, lai pārdomātu, kas patiesi ir nepieciešams un, kam vēlaties naudu sakrāt – ceļojumam, mājoklim, lielākam pirkumam utml.

Notikumi ģimenē – stimuls izaugsmei

Aptaujā noskaidrots, ka izmaiņas ģimenes dzīvē, tostarp ģimenes pieaugumu vai attiecību veidošanu, kā mērķi izvirzījuši 12% no aptaujātajiem.

“Notikumi personīgajā dzīvē, kopdzīve vai ģimenes pieauguma plānošana, var kalpot kā motivācija nākotnes izaugsmei. Jaunais gads ir lielisks laiks, lai fokusētos uz savu attīstību – gan profesionālo, gan personīgo. Jaunu prasmju apguve, jauni hobiji vai plāni var pavērt negaidītas iespējas karjerā, tādējādi arī veicinot labklājību un ienākumus, kas savukārt var būt labs atspēriens finanšu stabilitātei,” papildina Jekaterina Ziniča.

Sākot jaunu gadu un pieņemot jaunas apņemšanās, ir svarīgi atcerēties, ka veiksmīga mērķu īstenošana prasa pacietību un plānošanu, taču ar pārdomātu pieeju un atbalsta rīkiem to ir iespējams sasniegt.

*Luminor bankas aptauja Latvijā veikta 2024. gada decembrī sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, aptaujājot 1005 respondentus vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Respondentiem bija iespēja izvēlēties vairākus atbilžu variantus, tādēļ procentu summas var pārsniegt 100%.

Saistītās ziņas

Par mums

Kļūt par biedru

Nesen meklētais

Materiāli

Dokumenti - 0
Lapas - 0

Skatīt vairāk