Šī gada pirmajos desmit mēnešos SEB bankas mazo un vidēju uzņēmumu kredītportfelis pieaudzis par 7%, salīdzinot ar 2023. gadu, un sasniedzis teju 700 miljonus eiro. 150 miljoni eiro jeb gandrīz 70% no jaunā finansējuma piešķirta uzņēmumiem reģionos.
Attiecīgi Rīgas uzņēmumi saņēmuši 27 miljonus eiro, savukārt Pierīgas uzņēmumi – 45 miljonus eiro. Rīgas reģionā izteikti liela aktivitāte bijusi vērojama vidēja lieluma uzņēmumu vidū, ievērojami pieaugot darījumu skaitam.
Kā norāda SEB bankas Mazo un vidējo uzņēmumu finansēšanas vadītājs Ģirts Priede:
“Jau pērn redzējām, ka būtiskākā no jauna piešķirtā finansējuma daļa nonāk tieši pie uzņēmumiem reģionos – 2023. gadā vairāk nekā 65% jaunā finansējuma tika piešķirta uzņēmumiem ārpus Rīgas un Pierīgas. Šī tendence saglabājusies noturīga arī šogad. Esam gandarīti par uzņēmumu aktivitāti un investīcijām attīstībā kā Rīgā, tā arī ārpus galvaspilsētas, jo sagaidām visaptverošu Latvijas ekonomikas attīstību.”
Lai arī reģionos ierasti starp aktīvākajām nozarēm bijusi lauksaimniecības nozare, novērojam, ka 2024. gada pirmajos 10 mēnešos aktīvāko nozaru topā notikušas izmaiņas. Lauksaimniecības nozares uzņēmumu interese par jaunu finansējumu samazinājusies par trešdaļu jeb 30%, līdzīgs rādītājs ir arī dažādu pakalpojumu jomā – 29%. Tas ir skaidrojams ar to, ka pēdējie divi gadi lauksamniecības nozarē bijuši sarežģīti dārgo izejvielu un nelabvēlīgu laika apstākļu dēļ. Mazinoties inflācijai, par 16% samazinājies izsniegtais finansējums mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības uzņēmumiem, kas 2023. gadā bija viena no aktīvākajām nozarēm.
Krietni labāk šogad veikusies ražošanas uzņēmumu finansēšana – SEB banka ražošanas uzņēmumiem šogad izsniegusi par 57% vairāk jaunu aizdevumu nekā iepriekšējā gada 10 mēnešos. Noslēdzot vienu apjomīgu darījumu, banka par 29% ir audzējusi savu jaunā finansējuma apjomu transporta nozarē.
Izaugsme joprojām turpinās arī sabiedrisko pakalpojumu un infrastruktūras uzlabošanas projektos, kur par 18% pieaudzis parakstīto un izsniegto aizdevumu apjoms. Novērojam, ka riska apetīte nozarēs ir atkarīga no kopējiem nozares finanšu rezultātiem un nepieciešamajām investīcijām.
Vērtējot izsniegto finansējumu produktu griezumā, straujāks pieaugums vērojams līzinga produktu jomā, kur portfelis pieaudzis par 9.8% šajā laikā posmā, kamēr arī izsniegto kredītu apjoms ir palielinājies par 5.6%.
“Kopumā uzņēmēju vidū saglabājas salīdzinoši augsta piesardzība. Pašlaik viens no galvenajiem ietekmējošiem faktoriem ir vājie ekonomikas rādītāji galvenajos eksporta tirgos – Skandināvijā un Vācijā. Tas veicina ierobežotu pieprasījumu pēc kredītiem un attiecīgi saasina konkurenci par klientiem ari banku vidū,” rezumē Ģirts Priede.