Katrs ceturtais Latvijas uzņēmējs šogad saskaras ar grūtībām atrast darbiniekus – tā noskaidrots Luminor bankas veiktajā mazo un vidējo uzņēmumu aptaujā*. Darbinieku trūkums var mazam uzņēmumam radīt virkni sarežģījumu un rezultātā padarīt konkurenci teju neiespējamu. Ko darīt, lai atvieglotu darbinieku meklējumus un izceltos starp citiem darba devējiem, stāsta Madara Alksne, Luminor bankas stratēģiskā personālvadības partnere.
“Mazajiem uzņēmumiem bieži vien nav tik daudz resursu, priekšrocību vai plašu karjeras iespēju kā lieliem uzņēmumiem. Ne velti ceturtdaļa jeb 24% mazo uzņēmumu kā vienu no saviem lielākajiem šī gada izaicinājumiem min darbinieku meklējumus, liecina bankas veiktā aptauja. Tomēr mazie uzņēmumi kā priekšrocību var izmantot darbinieku iesaisti lēmumu pieņemšanā un iespēju dot pienesumu un īstenot radošas idejas, tādējādi izpelnoties potenciālo darbinieku uzmanību plašajā darba devēju lokā,” norāda personālvadības eksperte Madara Alksne.
Pirms darbinieku meklēšanas uzsākšanas eksperte iesaka pēc iespējas precīzāk nodefinēt darba pienākumus un to, kādas kompetences un prasmes ir nepieciešamas, lai veiktu šo darbu. Tas sašaurinās piemērotu kandidātu loku un tērēs mazāk laika un finanšu resursu darbinieku atlasei. Meklējot darbinieku, ir svarīgi ne tikai skaidri norādīt nepieciešamās kompetences un pienākumus, bet arī ņemt vērā vēlamās personiskās īpašības, vērtības un kandidāta personību, kas vislabāk iekļausies uzņēmuma komandā. Pievērsiet uzmanību savai pašreizējai komandai – ar kādu komunikācijas stilu un darba ētiku cilvēks tajā iederētos vislabāk un kas pašreizējā komandā pietrūkst, lai tā darbotos vēl veiksmīgāk. Apdomājiet, vai ir nepieciešama elastība, vēlme mācīties, iniciatīva un spēja strādāt dinamiskā vidē, jo īpaši, ja ikdienā ir nepieciešams uzņemties atbildību par uzņēmuma darbību kopumā un nav detalizētu procesu aprakstu vai skaidru noteikumu. Svarīgi ir novērtēt arī kandidāta emocionālo inteliģenci, problēmu risināšanas un spēju sadarboties komandā.
Talantīgākos un atbilstošākos kandidātus palīdzēs piesaistīt darbiniekiem piedāvātās priekšrocības, ko visaugstāk darba vidē novērtē jau esošais uzņēmuma personāls (piemēram, daudzveidīgi pienākumi, ātra lēmumu pieņemšana, iespēja piedalīties uzņēmuma attīstībai būtiskos projektos, ātri redzēt sava darba rezultātus, komandas pasākumi, kopīgas aktivitātes kopā ar ģimenēm, elastīgs darba grafiks, iespēja strādāt attālināti u.c.). Vissvarīgākais ir tas, ka darbinieks jūt, ka viņš pieder kopienai, kas tiecas uz kopīgu mērķu sasniegšanu, redz, ka viņš rada vērtību, un ir motivēts to sasniegt pats.
Personālvadības eksperte piebilst, ka mūsdienās atalgojums par padarīto darbu darbiniekiem ir ārkārtīgi svarīgs, it īpaši, ja mazs darba devējs nevar piedāvāt dāsnu pabalstu komplektu. Šajā gadījumā ieteicams izveidot atalgojuma principus, kas mudinās darbinieku sasniegt vairāk.
”Lai gan dažos aspektos mazajiem uzņēmumiem ir grūti konkurēt ar lieliem, arī mazajiem darba devējiem ir savas priekšrocības,” atzīst Madara Alksne.
”Mazajos uzņēmumos ir iespējams attīstīties ātrāk, iegūt daudzveidīgākus pienākumus, izveidot ciešākas attiecības ar kolēģiem, kā arī dažkārt vairāk ietekmēt svarīgus uzņēmumam lēmumus, radot stiprāku piesaistes sajūtu”.
Mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, meklējot darbiniekus, svarīgi ir izmantot plašu kanālu loku. Esošie darbinieki vai biznesa partneri var ieteikt spējīgus kandidātus, kuri vislabāk iekļausies jūsu uzņēmuma vidē. Ir vērtīgi izmantot dažādus sociālos tīklus (LinkedIn, Instagram, Facebook), lai veidotu uzņēmuma atpazīstamību un sniegtu ieskatu par uzņēmuma vērtībām un aspektiem, ko darbinieki novērtē visvairāk. Tāpat var noderēt arī tiešsaistes darba meklēšanas vietnes, bijušo kolēģu loks, īpaši pasākumi, kā arī vides reklāma.
Lai gan visbiežāk uzņēmumi darbiniekus meklē ilgtermiņa sadarbībai, ir atsevišķas situācijas, kurās papildu darba spēks nepieciešams tikai uz neilgu periodu vai neparedzētu personāla problēmu risināšanai. Šādos gadījumos talkā var nākt personāla jeb darbinieku noma, ko nodrošina aģentūras, kas specializējas pagaidu darbinieku nodrošināšanā dažādu nozaru uzņēmumiem. Šāds risinājums var palīdzēt mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, kuru darbs ir, piemēram, sezonāls vai pircēju pieprasījums mēdz strauji mainīties – pieaugt, piemēram, tuvojoties Ziemassvētkiem vai citiem svētkiem, savukārt kristies atlikušajā gada laikā. Personāla piemeklēšana ar aģentūru starpniecību var sniegt mazākiem uzņēmumiem arī svarīgo elastību, piemēram, uzņēmumam plānojot kādas strukturālas pārmaiņas un nezinot, cik ilgi un kāds skaits darbinieku būs nepieciešams. Ilgtermiņā gan šāds nodarbinātības modelis varētu būt krietni dārgāks nekā darbinieku tiešā pieņemšana darbā, taču atsevišķos gadījumos tas var būt tieši tas, kas uzņēmējiem vajadzīgs.
Visbeidzot mazajiem uzņēmējiem noteikti vajadzētu uzsvērt un izcelt savu kultūru un vērtības, kas saistītas ar darbu uzņēmumā visā darbinieku meklēšanas procesā – jo īpaši darba interviju laikā, kad cilvēks satikts klātienē un gūst pirmos iespaidus par potenciālo darba vietu.
“Daudzos gadījumos pierādās, ka tie uzņēmumi, kas izceļas ar savu iekšējo kultūru un zina, kā to radoši pasniegt kandidātiem, ir arī tie, kas vislabāk aug un notur darbiniekus. Īpaši svarīgi ir atrast veidus, kā parādīt cilvēkiem viņu radīto vērtību un sniegt jēgas sajūtu – tas palīdz uzņēmumam izcelties konkurentu vidū. Turklāt cilvēki, kuru vērtības sakrīt ar uzņēmuma vērtībām, parasti kļūst par tā ilggadējiem darbiniekiem, vairāk iesaistās organizācijas darbībā un jūtas tajā laimīgāki,” piebilst Luminor bankas personālvadības eksperte Madara Alksne.
* Luminor bankas aptauja veikta 2024. gada maijā, aptaujājot 750 mazo un vidējo uzņēmumu (līdz 249 darbiniekiem) vadītājus Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.